Шосткинський краєзнавчий музей


Головна Іван Микитович Кожедуб
Меню сайту

Пошук


Іван Микитович КожедубСеред героїв Великої Вітчизняної війни почесне місце в історії України належить нашому славетному землякові Івану Микитовичу Кожедубу - льотчику-винищувачу, асові повітряних боїв, життя якого було пов'язане з авіацією, зі зміцненням військово-повітряних сил країни.
У мальовничому селі Ображіївка Шосткинського району 8 червня 1920 р. народився Іван Микитович Кожедуб. Закінчивши у рідному селі семирічну школу, вступає в 1934 році до школи робітничої молоді в Шостці. Восени 1936 р. розпочинає навчання в Шосткинському хіміко-технологічному технікумі і одночасно в місцевому аероклубі.
Після закінчення технікуму і аероклубу Кожедуб вступає до Чугуївського училища, по закінченні якого його залишають інструктором-учити курсантів майстерності льотчика-винищувача. Там, у льотній школі, Кожедуба застала війна. На рапорт до керівництва з проханням направити його в діючу армію надійшла негативна відповідь.
Тільки восени 1942 р. направляють Івана Микитовича на фронт. Свій бойовий рахунок він відкрив 6 липня 1943 р. За період війни відважний льотчик здійснив 330 бойових вильотів, 120 разів вступав у поєдинок з німецькими льотчиками і здобував перемогу. Рахунок збитих І. М. Кожедубом літаків досяг 62.
За неперевершену бойову майстерність, сміливість у боротьбі з ворогом йому тричі було присвоєно звання Героя Радянського Союзу з врученням двох орденів Леніна, нагороджено сімома орденами Червоного Прапора, орденом Олександра Невського та орденом Вітчизняної війни І-го ступеня, двома орденами Червоної Зірки, орденом „За службу Вітчизні в ПС СРСР" ІІІ-го ступеня, багатьма орденами і медалями інших країн.
За неперевершену бойову майстерність, сміливість у боротьбі з ворогом йому тричі було присвоєно звання Героя Радянського Союзу з врученням двох орденів Леніна, нагороджено сімома орденами Червоного Прапора, орденом Олександра Невського та орденом Вітчизняної війни 1-го ступеня, двома орденами Червоної Зірки, орденом „За службу Вітчизні в ПС СРСР" ІІІ-го ступеня, багатьма орденами і медалями інших країн.
У 1950-1953 рр. брав участь у Корейській війні, де командував 324-ою винищувальною дивізією, яка першою освоїла реактивний „Міг-15".
У 1949 р. Кожедуб закінчив Військово-повітряну академію, а в 1956 р. Академію Генштабу.
Іван Микитович постійно підтримував зв'язок з мешканнями Шостки. Неодноразово земляки висували його кандидатом у депутати Верховної Ради СРСР. У 1985 р. Кожедубу було присвоєно високе військове звання – маршал авіації.
Від вихованця Шосткинського аероклубу до маршала авіації - ось життєвий шлях звичайного хлопця з невеличкого українського села. 8 серпня 1991 р. І.М.Кожедуба не стало. Його поховано в Москві на Новодівичому цвинтарі.
Іван Микитович Кожедуб – почесний громадянин м. Шостка, м. Суми, м. Чугуєва та м. Бельці (республіка Молдова).

Шосткинський краєзнавчий музей. Усі права захищено. © 2022