Шосткинський краєзнавчий музей


Головна Новини
Меню сайту

Пошук

Категорії розділу
Заходи музею [151]
Заходи, події, що відбуваються у нашому музеї протягом останніх років.
ІСТОРИЧНІ НАРИСИ [28]
Матеріали, зібрані науковими співробітниками музею, що стосуються здебільшого історії міста та нашого краю.
Наукові публікації [10]
Публікації наукових співробітників музею

Головна » Статті » ІСТОРИЧНІ НАРИСИ

У категорії матеріалів: 28
Показано матеріалів: 1-10
Сторінки: 1 2 3 »

Сортувати по: Даті · Назві · Коментарям · Переглядам

Військові поселення в Україні,створені в період царювання російських імператорів Олександра І та Миколи І були унікальним соціальним експериментом, який деяким чином відбився і на історії Шостки. По-перше ,слід згадати,що було передумовою такої грандіозної реформи, навіть, у масштабах Російської імперії,яка охопила шість губерній Європейської Росії від узбережжя Балтики до Чорного моря. [5,163] Передумовою створення військових поселень було складне політичне та економічне становище, в якому опинилась Російська імперія на початку XІX ст. Як відомо, кінець ХVIII та початок XІX століть були ознаменовані тріумфальною ходою непереможної армії Наполеона по Європі. Розгромивши армії кількох протидіючих коаліцій,імператор Франції у листопаді 1806 р. підписав декрет про континентальну блокаду Англії. Згідно цього декрету всім союзним та залежним від Франції державам було заборонено торгувати з Англією. В кінці червня 1807 року було підписано Тильзитський мирний договір між Росією та Францією. У Тильзиті Олександр 1 підписав таємну угоду, за якою Росія мала приєднатися до континентальної блокади Англії, своєї колишньої союзниці. Це викликало гостру кризу і без того слаборозвиненої економіки Росії. Крім того, угоди укладені з войовничим імператором французів імператором не давали жодної гарантії агресії з його боку, що, власне, і відбулося у червні 1812 року. Це чітко усвідомлювала правляча верхівка Російської імперії і шукала порятунку у внутрішніх ресурсах країни, як людських, так і матеріальних. Носієм ідеї створення військових поселень, як засобу створення боєздатної та самоокупаємої регулярної армії напередодні війни був імператор Олександр 1, а безпосереднім і затятим втілювачем цієї ідеї – граф О.А.Аракчеєв. [3,9]

ІСТОРИЧНІ НАРИСИ | Добавил: shostmus | Дата: 09.03.2017

 

В настоящее время наш город является одним из индустриальных центров Украины, а также одним из трех городов (наряду с Конотопом и Сумами) областного подчинения, с населением свыше 80 тыс. человек. А с чего же начиналась застройка болотистой местности вокруг «Шостенского» порохового завода жилыми домами и объектами социально-культурного назначения? Об этом пойдет речь далее.

ІСТОРИЧНІ НАРИСИ | Добавил: shostmus | Дата: 09.03.2017

У залі Природи краю ШКМ було поповнено експозицію по археології матеріалами з археологічних розкопок 2001 року біля села Локотки. Тоді сумською експедицією на р. Локотка було відкрите раннеслов’янське поселення кінця 4 – початку 5 ст. та виявлено на території села багато уламків керамічного посуду часів 17 – 18 ст. Також експозицію поповнели воронізькі матеріали 17 – 18 ст., які були передані до музею Чайкою Анатолієм Івановичем мешканцем смт. Вороніжа.

ІСТОРИЧНІ НАРИСИ | Добавил: shostmus | Дата: 01.11.2016

9 лютого 1918 р. Центральна Рада підписала з Німеччиною, Австро-Угорщиною, Туреччиною та Болгарією Брестський мирний договір, що визначив державні кордони України.

ІСТОРИЧНІ НАРИСИ | Добавил: shostmus | Дата: 28.02.2016

У статті йдеться про революційні події 1905-1907 рр. у поселенні Шостка, на одному з найбільших військових порохових підприємств царської Росії. У статті вперше використані документи з Центрального державного історичного архіву України, що були отримані за сприяння  Шосткинського краєзнавчого музею. 
Автор висловлює подяку директору Шосткинського краєзнавчого музею Наталії Дмитрівні Марченко та науковим співробітникам Миколі Герасимовичу Кокшайкіну, Тамарі Миколаївні Крупеня, бібліотекареві Вірі Яківні Губар.

Стаття шосткинського краєзнавця  В’ячеслава Дмитровича Кириєвського «Вибухова Шостка» була представлена на Міжнародній наукової конференції «Україна на порозі ХХ ст.: до 110-ї річниці загальноросійської революції 1905-1907 рр.», яка відбулася 6 березня 2015 року в м. Ніжині (Україна) 

ІСТОРИЧНІ НАРИСИ | Добавил: shostmus | Дата: 27.11.2015

Сегодня нам известны шесть фотографов  поселения Михайловскаго Шостенскаго пороховаго завода начала  ХХ века. В основном, благодаря их творческому фотографическому наследию и его декоративно-художественному оформлению, а также некоторым дошедшим до нас архивным документам.

ІСТОРИЧНІ НАРИСИ | Добавил: shostmus | Дата: 16.06.2015

Проекционная фотопечать - бесконтактное проецирование негативного изображения с помощью яркого источника освещения через объектив на позитивный фотоматериал, расположенный на некотором расстоянии от проектора. Проекционная печать в России вошла в любительскую практику в связи с распространением малоформатных негативов и рулонных фотопленок в начале ХХ века.

ІСТОРИЧНІ НАРИСИ | Добавил: shostmus | Дата: 12.06.2015

Пам’ятник царю, або До історії виникнення Шостки

“В память исполнившегося в 1871 году столетия со времени основания Шостенскаго пороховаго завода (ШПЗ) на площади возле церкви поставлен бронзовый бюст Імператора Александра ІІ” [6, 200]. Саме так зазначено в статті “К 125-летию Шостенского порохового завода”, опублікованій в “Календаре Черниговской губернии на 1896 год”, стосовно  першого у Шостці пам’ятника, що простояв майже півстоліття, до революції 1917 року, на майдані біля церкви Різдва Христового неподалік головного в’їзду до порохового заводу.

Читати повністю ...

ІСТОРИЧНІ НАРИСИ | Добавил: shostmus | Дата: 14.05.2015

О военной истории нашего края можно рассказывать неделями, мы же изложим кратке, но интересные и малоизвестные факты.
18,5 тысяч шосткинцев дрались с агрессорами в рядах Красной армии и флота, 320 – в истребительных отрядах, 550 – в народном ополчении.  286 наших земляков боролись с оккупантами в составе партизанских отрядов и 458 – в составе антифашистского подполья. 1860 шосткинцев принимали участие в строительстве оборонительных сооружений, около 4 тысяч изготовляли боеприпасы и вооружение для обеспечения Красной армии.

Читать полностью ...

ІСТОРИЧНІ НАРИСИ | Добавил: shostmus | Дата: 28.10.2014

Відкрита тематична експозиція «Жінки в долі Шостки» присвячена 90-річчю з дня народження Хондожко Анастасії  Іванівни.

Читати повністю ...

ІСТОРИЧНІ НАРИСИ | Добавил: shostmus | Дата: 04.06.2014

1-10 11-20 21-28
Шосткинський краєзнавчий музей. Усі права захищено. © 2024